Loading...
Marcin  Bosak

Marcin Bosak

Marcin Bosak (ur. 9 września 1979w Łodzi) – polski aktor filmowy, teatralny i teatru telewizji.

Życiorys


Wczesne lata

Urodził się i wychowywał w Łodzi.Ma młodszą siostrę, Annę, finalistkę programu You Can Dance – Po prostu tańcz. Uczęszczał do III LO im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi.W 2003 ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Kilkukrotnie był mistrzem Polski juniorów w karate.

Kariera

Po raz pierwszy trafił na szklany ekran w filmie telewizyjnym Marcela Szytenchelma Z piosenką na Belweder (1995). Występował gościnnie w telenoweli TVP2 Na dobre i na złe (2002) i sitcomie Polsat Miodowe lata (2002). Stał się rozpoznawalny jako Kamil Gryc, współlokator Kingi (Katarzyna Cichopek) i Piotra (Marcin Mroczek) Zduńskich oraz Magdy (Anna Mucha) w serialu TVP2 M jak miłość (2003–2006 i ponownie od 2019).

W 2002 zadebiutował w roli kelnera w sztuce Mikołaja Gogola Rewizor w reżyserii Andrzeja Domalika na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego, z którym był związany w latach 2003-2012. W 2003 został wyróżniony na XXI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Judasza w spektaklu Ireneusza Iredyńskiego Żegnaj, Judaszu w reżyserii Bożeny Suchockiej-Kozakiewicz i otrzymał nagrodę Związku Artystów Scen Polskich.

W 2012 związał się z Teatrem Studio w Warszawie. 17 kwietnia 2013 w Teatrze Studio miał premierę monodram Rachatłukum, adaptacja skandalizującej i szeroko dyskutowanej powieści Jana Wolkersa. W wywiadzie aktor zwraca uwagę, że nie epatowanie pornograficznymi opisami jest siłą i przesłaniem, jakie chce przekazać autor, ale że „materiał jest bardzo ciekawy, chciałbym, żeby nasze przedstawienie nie było odebrane jako skandalizujące.
Jeśli nie będzie rozumiane przez intelekt, to przez uczucia”.

Wystąpił w teledysku do piosenki Macieja Maleńczuka „Ostatnia nocka” (2011) i wideoklipie zespołu Czerwone Świnie „Parafiańszczyzna” (2019). W filmie politycznym Patryka Vegi Polityka (2019) zagrał Bankstera, postać wzorowaną na Mateuszu Morawieckim.

W 2020 był uczestnikiem jedenastej edycji programu rozrywkowego Polsatu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami. W lipcu zrezygnował z dalszego udziału w konkursie, zajmując tym samym 11. miejsce.
Życie prywatne

W latach 2002–2018 był związany z aktorką Moniką Pikułą, z którą ma dwóch synów: Władysława (ur. 2008) i Jana (ur. 2012). W 2018 związał się z aktorką Marią Dębską, którą poślubił 15 sierpnia 2020 w Kościele Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Nagrody i wyróżnienia

    2003: Łódź – XXI Festiwal Szkół Teatralnych – wyróżnienie za rolę Judasza w przedstawieniu Żegnaj Judaszu w reżyserii Bożeny Suchockiej; dyplom Akademii Teatralnej w Warszawie
    2003: Warszawa – IX KKNWPSW – nagroda ZASP dla młodego aktora za rolę tytułową w przedstawieniu Żegnaj, Judaszu Iredyńskiego w AT w Warszawie
    2007: Warszawa – Tydzień Kina Europejskiego OFF/ON – nagroda dla najlepszego aktora za rolę w filmie Autor wychodzi

Filmografia

Zdjęcie z planu serialu Tajemnica twierdzy szyfrów (2006); od lewej - górny rząd: Marcin Bosak (Raider), Marcin Dorociński (Afgan), Arkadiusz Janiczek (sierżant); od lewej - dolny rząd: Robert Wrzosek (Nigel Wood), Paweł Deląg (komandor Howard Compaigne), Jan Wieczorkowski (Hamlet), Piotr Grabowski (major Andrzej Czerny), Andrzej Szczytko (kapitan Thomas Gregg).
Filmy fabularne (kinowe i telewizyjne)
Rok     Tytuł     Rola     Reżyser
1995     Z piosenką na Belweder         Marcel Szytenchelm
1999     Czy można się przysiąść     om     Tomasz Tryzna
2004     Pręgi     gość     Magdalena Piekorz
2005     Rozdroże Cafe     ksiądz Andrzej     Leszek Wosiewicz
Motór     Karaś     Wiesław Paluch
2006     Tylko mnie kochaj     Antoni     Ryszard Zatorski
Autor wychodzi     Wojtek Czwartosz     Dominika Montean
2008     Mała wielka miłość     Marcel     Łukasz Karwowski
2009     Janosik. Prawdziwa historia     głos Janosika     Agnieszka Holland, Kasia Adamik
Generał – zamach na Gibraltarze     Józef Ponikiewski     Anna Jadowska
2010     Ciacho     Krzyś     Patryk Vega
2011     W ciemności     Janek Weiss     Agnieszka Holland
Prosto z nieba     mąż tłumaczki Olki     Piotr Matwiejczyk
80 milionów     Maks     Waldemar Krzystek
2013     Gry     On     Maciej Marczewski
Piotrek the 13th 2     rybak z bosakiem     Piotr Matwiejczyk
2017     Pokot     ksiądz Szelest     Agnieszka Holland
2018     Zabawa, zabawa     głos prowadzącego program tv     Kinga Dębska
2019     Polityka     Bankster (postać wzorowana na Mateuszu Morawieckim)     Patryk Vega
2020     Banksterzy     Pawcio     Marcin Ziębiński
Mistrz     Lagerführer     Maciej Barczewski
2021     Zupa nic         Kinga Dębska
Klecha     postulator     Jacek Gwizdała

źródło: wikipedia

Zobacz profil WojArt na Instagram Zobacz profil WojArt na Instagram